Nefes Teknikleri Eğitimi

NEFES TEKNİKLERİ EĞİTİMİ - Neva Sanat ve Gelişim Merkezi
www.nevagelisim.com

Konu Başlıkları

1) Diyafram kullanımı, Ciğerlerin tamamı ile nefes almak ve Nefes döngüsü oluşturmak

( Uzun ve sağlıklı bir yaşam için kalp sağlığı, bağışıklık sistem ve metabolizmayı yavaşlatmak amaçlı nefes kullanımı )

2) Dikkat, Motivasyon, Odaklanma, Gevşeme, Bırakma, İzin verme, Topraklanma, İrade kontrolü, Duygu kontrolü, Ego kontrolü

( Hipoksi değerlerini düzelterek kanda karbondioksit dengesi oluşturmak amaçlı Ujjai ve kumbhaka nefes teknikleri kullanımı ve nefesle relaksasyon çalışmaları )

3) İstenmeyen alışkanlıklar, İstemsiz hareketler, Tikler, Obsesyonlar, Panik atak, Anksiyete, Depresyon, Obezite, Cinsel isteksizlik, Ereksiyon zorluğu, Dikkat dağınıklığı, Öğrenme zorluğu, İmtihan heyecanı, Kekemelik, Uyku apnesi,

( Sempatik ve parasempatik sistemler üzerinde denge oluşturarak her türlü Limbik sistem, beyin ve sinir sistemi üzerinde olumlu tesir sağlamak )

4) Duyular dışı algılama, Bilinç kotlarını açma, Farkındalık, Kanallık, Ortak bilinç, Yüksek benlik bağlantısı, Nefesle Kundalin Aktivasyonu

( Nefes Teknikleri ile beynin her iki yarım küresi üzerinde tesir alışverişi oluşturmak, değişik zihin seviyelerinde ve özellikle Teta seviyesinde kalabilmek, birlik bilinci oluşturma çalışmaları )

5) Bilinçaltınızı kontrol etme, Bilinçaltını boşaltma, Bilinçaltını tetikleme, Nefesle hipnoz ve Telkin

( Ateş nefesleri, Neşe nefesleri ve Holotropik nefes teknikleri kullanarak duygusal travmaları, kalıp düşünceleri çözmek, Arşetip ve Formpanseler üzerinde kalıcı çözümler oluşturmak )

6) Fizik beden iyileştirmeleri, Zayıflama, Şifa, Detoks, Botoks, Ağrı- Sancı dindirme, İştah açma -kapama, Doğumda ve hamilelikte nefes ve diyafram kullanımı

( Değişik Nefes teknikleri kullanarak elerle şifa aktarımı, vücudun istenilen yerinden zayıflama ve ciltte gençleşme, sıkılaşma ve yenilenme sağlayarak güzelleşme, göz kaslarını yeniden kazanma ve toksinlerden arınma gibi gün içinde kullanılabilecek çalışmalar

7) Duygu bedeni iyileştirmeleri, Otonom sinir sistemi, Endoktrin sistem, Biyokimya, Hormonal denge

( Bağışıklık sistemini aktive etmek, empati oluşturmak, diğerlerini kabul etmek, koşulsuz sevmek, birlik hissi oluşturmak gibi duyguları geliştirmek için çakralar ve hormonlar üzerinde dengeleme çalışmaları )

8) Nefes meditasyonları, Nefesle enerji aktarımı, Nefesle şifa, Nefesle farkındalık, Nefes etiketleme ve olumlamaları

( Nefes teknikleri kullanarak merdiven meditasyonu, ağaç meditasyonu, çarka meditasyonu, nefes izleme meditasyonu vs..gibi içe dönüş çalışmaları, an içinde kendini izleme, ikinci ve üçüncü dikkat noktaları oluşturma çalışmaları )

9) Aborjin, Tibet, Hint, Şaman, Süfi, Yogi, Ko-kyu ho, Zen vs…Otantik nefes teknikleri

( Kadim zamanlardan beri dünya üzerinde kullanılmış ve kullanılmakta olan, özellikle 3000- 5000 m de yaşayan toplulukların ezoterik kültürlerinde yer alan, kabalistik, mistik ve tasavvuf kültürlerinin geliştirdiği nefes teknikleri çalışmaları )

10) Düzgün konuşma, Şarkı söyleme, Ses terapileri, Horlama, Reflü, Burun tıkanıklığı, Burun kullanımı, Nefes alamama sorunları

( İletişimin en önemli unsuru olan sesimizi kullanmak amaçlı her türlü ses rahatsızlığı, deviasyon, Burun kanalları tıkalılığı, genizeti sarkması, sinüzit, yumuşak damak çökmesi gibi burnu ve diyaframı kullanamam sorunları, Koah, Astım, Nefes darlığı rahatsızlıklara karşın çalışmalar )

11) Vejetoterapi, Aleksandr Tekniği, Transformal, Dynmic Rebirthing, Autogenic Biofeetback Çalışmaları

( Hızlı solunum ve ritmik nefes alışa bağlı sempatik sistem aktivasyonu yaparak hiperventilasyon sendromunun olumlu etkilerinden faydalınarak gerçekleştirilen değişim ve dönüşüm uygulamaları )

12) Holotropik Nefes Terapisi ( Başlangıç Seviyesi- Bilinçaltı Tetiklemesi )
Holotropik Nefes Terapisi ( Bilinç Kotlarını Açmak- Bilinçaltı Temizliği )
Holotropik Nefes Terapisi ( Korkular ve Kurban Bilinçliliği )
Holotropik Nefes Terapisi ( Bolluk ve bereket bilinci oluşturmak )

( Dört hafta dört ayrı çalışma olarak düzenlenen Holotropik terapisi, bütünlüğe ulaşma/ tamamlanma çalışmaları olarak Dr. Stanislav Grof ve eşi Christina tarafından kurgulanmış kişilerin derin bilinçaltı derinliklerini keşfetmelerini sağlayan, bilincin hızlı solunum, uyarıcı müzik ve belirli beden hareketle ile değiştirilme çalışmalarıdır. )


13) Nefes terapisti ve Nefes koçu eğitimi

( Nefes teknikleri çalışmalarının tamamına katıldıktan sonra gerçekleştirilen nefes eğitmenliği ve nefes
koçu yetiştirme çalışmasıdır. İlave olarak altı ay sürecek bir asistanlık dönemi içerir. )
Mustafa Kartal kimdir?

Uzmanlik dali olan nefes teknikleri egitimini; sekiz sene suren Mimar Sinan Unuversitesi Guzel Sanatlar Akademisi Opera bolumunde tamamlamis olan Mustafa Kartal; Istanbul Devlet Opera ve Balesi ses sanatcisi olarak yirmi sekiz seneden beri opera, muzikal ve konserler de rol almaktadir.

Nefes Teknikleri arastirmacisi olarak batinin holotropik, vejetoterapik ve psikoterapik nefes ekolleri ile, dogunun yoga ve meditasyon uygulamasinin icinde yer alan Pranayama ve Kokyu-Ho tekniklerinin sentezinden olusan arastirmalarini cesitli gazete, dergi ve internet sitelerinde yazdigi makale ve kose yazilariyla paylasmakta olan Mustafa Kartal, “ Nefesin Sihirli Gücü”, “Uzun ve Sağlıklı Yaşam İçin Nefes Teknikleri”, “ Holotropik Nefes Terapisi” , “ Ses Teknikleri” ve “ Ses Terapisi ” , “ Zihin hapishanesinden kaçıs” isimli kitaplar hazirlamis ve ozgun bir nefes teknikleri ekolu gelistirmistir.

Sanatci, diyaframi kullanmak ve dogru nefes almak, duzgun konusmak ve sarki soylemek, nefesle sifa, kisisel farkindalik ve nefes kapsamında kalan birçok konuda nefes teknikleri atolyeleri. kurslari duzenlemekte, konferanslar vermekte ve bireysel terapiler yapmaktadir.

Mustafa Kartal
İst. Dev. Opera ve Balesi Sanatçısı
Nefes bağlamlı konular;

Sarkıcılar için teknikler
Konuşmacılar için teknikler
Sesin kişilik üzerinde etkisini artırmak
Buruneti, genizeti ve nodülleri düzeltmek
Kekemelik tedavisi
Sakinleşme ve gevşeme
Holotropik, vejetotropik ve transformal çalışmalar
Düşünce gücü ve motivasyon,
Odaklanma ve dikkat artırımı
Bütünsel nefes alma kazanımı
Diyafram kullanma kazanımı
Tiklerin ve istem dışı davranışların engellenmesi
Hormon aktivitasyonları
Yaşam alanlarında manyetik temizlik
Botoks etkisi
Detoks etkisi
Yaşlanmanın geciktirilmesi ve yenilenme
Heyecan, iç sıkıntısı giderimi
Korkular
Endişe ve kaygılar
Fobiler
Değersizlik ve kurban bilinçliliği
Kişilik bölünmeleri
Depresyonlar
Nefes darlığı sorunları
Hipoksi ve hiperventilasyon sorunları
Panik atak
Baş dönmesi
Stresle başetme
Uyku apnesi
Horlama ve sesli solunum giderimi
Hıçkırık ve reflü
Kişi analizlerinde nefesle tanım
Yüksek irtifada nefes alma
Dalgıçlarla çalışma
Suni solunum
Doğumda diyafram kullanmak
Serbest radikallere önlem almak
Bilinçte yükselme
Duyular dışı algılama kazancı
Farkındalık artırımı
Çekim yasası kullanımı ve secret
İstenilen kaderi yaratabilmek
Migren tedavisi
Cinsel başarı ve ereksiyon
Boşaltım, dolaşım ve sindirim sistemi aktivasyonu
Otonom sinir sistemi üzerinde istenilen etkiyi yaratmak
Trioid, böbrek üstü bağlantısı sağlamak
Arşetip ve formpanseleri çözmek
Majik uygulamalar
Tibet, Aborjin, şaman ve sufi nefes teknikleri
Trans, hipnoz, telkin
Olağan üstü bilinç halleri kontrolü
Ego kontrolü
İrade kazanımı
Uyuşturucu, alkol ve madde bağımlılığı giderimi
Alışkanlıklardan özgürleşmek
Korteks ve arkaik alanlarda kontrol
Yüzleşme ve affetme çalışmaları
Bolluk bilinci yaratımı
Sınırları, kalıpları genişletmek
Bilinçaltı sağılımı
Kansere önlem ve iyileştirme
Şifa ve manyetik enerji aktarımı
Zayıflama ve kilo alımları
Obsesyon tedavisi
Uzun ve sağlıklı yaşam için çalışmalar

Nefes alışınızı değiştirin, yaşamınız değişsin.

Hücrelerimizin içinde bulunan sayısı belirsiz proteinlerin gerçekte algı organları olarak hizmet ettikleri artık bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Nefesle tetiklenen hücrelerinizin aktive edilerek davranışlarının değiştirilmesi sonucunda, düşünceleriniz, imajlarınız, tutkularınız ve doğal olarak bilincinizin bütün davranış psikolojisi değişir.

Bu yüzden nefes alışınız değiştikçe, iyileştikçe ve bütünselleştikçe, yaşamınızda değişir. Bu daha iyi sağlığa, kendini iyileştirmeye ve duygusal ve zihinsel özgürlüğe doğru genişlemedir. Sizi imgeleminizin sınırlarına götürür, duygusal bloklarınızı salıverir ve saklı potansiyellerinizi ortaya çıkararak yaratıcılığınızı ilerletir.

Dünya üzerinde birçok insan nefesle hücrelerini aktive ederek sağlığa, neşeye ve huzura doğru genişleyerek genetik hızlanmanın tadını çıkarıyorlar. Niyetlerinin, isteklerinin, imajinasyonlarının gücü ile en yüksek potansiyelere ulaşıyorlar.

Tamalayıcı nefes tekniklerinin oluşturabileceği aşağıdakileri sonuçları deneyimleyebilirsiniz:

• Korkusuz bir yaşam
• Duygusal kontrolü
• Düşüncelerin saflaşması, berraklaşması
• Derin Huzur hissi
• Beslenme Farkındalığı
• Gelişen İlişkiler
• Şavaşmaktan ve rekabetten çıkmak
• Eski anlayışların salıverilmesi
• Yaşam Amacını açığa çıkarma
• Yaşam Amacına çekilme

Nefes teknikleri kanıtlanmış sonuçlara dayanan, kendi kendine iyileşme ve tamamlanma sağlayan bireysel ve toplu şifaya katkıda bulunan teknikler toplamıdır. Tamamlayıcı Nefes tekniği ile oluşturulan hücresel aktivasyon, kendi enerji alanınızı görebilmek ve geliştirebilmek için çok kolay çözümler üretir. Büyük bir olasılıkla beklide yaşamınızda ilk kez, anlık şifalanmaya tanık olabilir, kendinizi kronik bir ağrıdan kurtarabilir, uzun zamandan beri sıkıntı veren duyguları salıverebilir ve kendinizi daha genişlemiş hissedebilirsiniz.

Hücresel bazda hareketlenmenin oluşmaya başlaması, bedenin, zihinsel ve duygusal veçheleri ile bütünleşmesine doğru ilk adımdır. Tekniklere daha aşina oldukça, bedeninizi daha çok tanıyacaksınız ve onun içsel dünyasının enginliğini ve sınırsız potansiyellerini keşfedeceksiniz. Tamamlayıcı nefes tekniklerini uygularken ağrıyı ve hastalığı deneyim ve bilgeliğe dönüştürdüğünüzü görecek, nefesin sihirli gücünün hücresel bazda değişime yol açarak ortaya çıkardığı şifanın gücünü ve Quantum seviyesinde işleyişi hissedeceksiniz.

Tamamlaıyıcı nefes tekniği dönüşüm ile ilgilidir. Bu tekniğin birinci ve İkinci aşamalarında bütünsel nefes ve diyafram kazanımı, 3. ve 4. aşamalarında DNA aktivasyonları oluşturacak ileri derece nefes teknikleri tatbik edilerek, zihinsel, duygusal, fiziksel, bilinç, bilinçaltı ve bilinç ötesi düzeylerde değişim ve dönüşümler amaçlanır.

Nefesinizi değiştirdiğinizde, yaşamınız Değişir. Nefesiniz değiştiğinde bütün hücrelerimizin DNA sı değişir. Genetiğinizden gelen bütün sapmalar, arızalar ve olumsuzluklar otomatik düzelir ve mükkemmel bir yapıya bürünür. Kuantum Fiziğinin şimdi kanıtladığı gibi, nefesinizi değiştirdiğinizde hücrelerinizin atom altı boyutundaki bilgilerini değiştirebilir ve buna bağlı olarak mevcut olan ve olmayan her şeyi değiştirebilirsiniz.

Holotropik Nefes Teknikleri:  
Holotropik nefes teknikleri, bütünlüğü oluşturucu ya da dengeleyici çalışmalar olarak biliniyor. 
 
Holotropik nefes çalışmasının ne olduğunu kısaca tarif etmek gerekirse, Bilinçin, hızlı solunum, uyarıcı müzik ve belirli kas gerici hareketlerle değiştirilmesidir. Ani ortaya çıkan ruhsal fenomenler ya da holotropik şuur halleri amaçlanır. Bu arada vucut kimyası çok hızlı değişir ve birçok konuda orijinal forma dönüş yaşanır.  
 
Holotropik nefes çalışmaları hızlı ve derin nefes alışlarla kana, alışık olduğu seviyenin üzerinde yüksek oranda oksijen yüklemeyi esas alır. Bu çalışmaların eğitmen eşliğinde ve kontrol altında yapılması gerektiğinden fazla açılmadan kendi düzenlediğim ve yeni başlayanlara uyguladığım, bir egzersizi  bu konuda örnek olması için anlatayım.
 
Önce yavaş ve sakin derin diyafram nefes alışverişleri ile kişi çalışmaya motive edilir, ortama alıştırılır ve dengelenmesi sağlanır. Nefes alışlar gittikçe tempo kazandırılarak hızlandırılır. Bu ön bir hazırlık aşamasıdır. Mümkünse çoşku yaratması için sert ritimli bir müzik açılır. Birkaç saniyelik bekleme süresinden sonra dudaklarınızın yirmi santim önünde imajine edilen muma doğum günü pastasının üflenerek söndürülmesi kuvvetinde, her seferinde ciğerlerin enaz üçte birinin boşalması temin edilecek şekilde, saniyede 2 kere ortalamasıyla üflenmeye başlanır. Üfleme sert ve kesik olmalıdır. Nefes alış verişinde konsantrasyon sadece nefes vermeye odaklıdır. Nefes alışlar dikkate alınmaz.
 
Çalışmayı daha da kuvvetlendirmek için; üç kısa, bir uzun üfleme peryodu çalışmanın etkisini yükseltir. Bu peryodu önce yedi kere, daha sonra ondört kere seri nefeslerle aralıksız uygulamak gerekir. Dikkat edilmesi gereken ritmde hızlanma eğiliminin önüne geçilmesidir. Bu çalışma son derece normal ilerlerse yirmibirli periyot denenebilir. Muhtemelen ilk çalışmalarda daha yedili periyotlarda iken bile baş dönmesi ve halsizlik görülebilir. Bu oluştuğunda baş dönmesi geçene kadar çalışmaya ara vermek gerekir. Mide bulanması, ağza safra gelişi ve yüzde sararma olursa çalışmayı daha uygun bir zamana tehir etmek gerekir.
 
Bu çalışma herşey yolunda gittiğinde yirmibirli periyotların  üç tur tekrarıyla tamamlanır. Yaklaşık yarım saati bulan bu çalışmanın günde en az iki kere tekrarlanması uygundur.    
 
Normalde ağızdan ve burundan beraberce nefes alıp verilir. Çalışma esnasında baş dönmesi ve mide bulanması oluştuğunda fren yapmak anlamında sadece burundan nefes alıp verilmeye geçilir. Çalışma devam edereken kendini iyi hissetmeye başladığında tekrar ağız nefesi de devreye sokularak ağız ve burundan beraberce nefes alışverişlere devam edilir.    
Holotropik nefes çalışmaları mutlaka bir eğitmen eşliğinde kontrol altında yapılmalı mümkün olduğunca kendi başına denenmemelidir. Çalışma belli bir trans yaratabilme ihtimali taşıdığından en azından ilk zamanlarda çalışmayı gözlemliyen veya yöneten birine ihtiyaç vardır.
 
Çalışma esnasında, sonrasında veya çalışmaya devam edilen günlerin bir zamanında, muhtemelen uykuda aniden vucutta bacaklardan başlayan ve bütün vucuda geçecek olan bir vibrasyon oluşacaktır. Ve yaklaşık birkaç dakika sürecektir.  Bu sağılmanın başladığı anlamını taşır. Bunun arkasından bilinçaltını meşgul eden semptomlar açığa çıkabilir.  Örneğin yüz ağlamaklı bir hal alabilir, Yada anlamsız bir kahkahalarla gülme, yada neferetle bakan bir yüz ortaya çıkabilir.
 
Kişinin bu ortaya çıkacak oluşumlara karşı eğitimli ve beklenti içinde olması gerekirki, sağılım başladığında endişe ve korku yerini, tam bir teslimiyete ve akışa bırakabilsin.
Umarım bir fikir vermiştir. Sevgiler…
 
Mustafa kartal

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !